Jak probíhají těhotenské prohlídky v Asii? Kolik to stojí, a co na to pojišťovna? Je vůbec možné, aby těhotná cestovala, jak dlouho a jakým způsobem? Měli jsme tolik otázek. Informace nějaké kusé na netu jsou. Ale ne takové, aby mi to v mých Opravdu Horkých CHvílích k něčemu bylo. OHCH nastaly v Turecku, když jsme to těhotensví odhalili. Po pěti týdnech dovolené – plán byl výlet na rok. Hm. Černý pasažér způsobil zmatek a sklíčenost. Jo, i deprese. Musíme se vracet? Můžu do letadla? Vždyť tahám čtrnáctikilový batoh. Mířili jsme do Indie, Thajska, Vietnamu, Malaysie. Chceme se potápět, můžu se potápět? Odpovědí jsme se dobírali postupně, zdlouhavě. Tady jsem je hodila do jedné kupy.

O čem tedy v článcích v této kategorii píšu

• 1. Těhotenské prohlídky v Asii – Turecko a Thajsko
• 2. Ceny vyšetření včetně ultrazvuků a rozborů krve
• 3. O potápění v těhotenství

Upozorňuji, že u nás probíhalo a probíhá těhotenství bez zdravotních komplikací (dobře, blbě mi teda bylo pořádně a dlouho). Každá těhule se musí zařídit podle svého fyzického stavu. Je dobré mít na paměti, že pokud by se komplikace objevily, je čas přejít na plán B. Z čehož se dá vyvodit, že je dobré mít plán B. My měli plán B1 a B2. B1 – předčasný odlet domu. Pokud by ze zdravotních důvodů nebyl proveditelný, nastoupí B2. Porodit v Thajsku, Filip by tu stejně chtěl chvíli žít. My plánujem odlet na poslední možný termín, tedy ve 33. tt. Doktor v Bangkoku z toho nadšen nebyl. Upozornil na rizika, že letadlo kvůli nám nepřistane a podobně. Pokud by nám byl doporučil dřívější odlet, poslechneme ho. Nedoporučil.

U nás se OHCH zatím žádné další neobjevily. Snad to tak i zůstane. Přeju všem těhulím příjemné cestování. Jakékoliv případné dotazy, doplnění, komentáře jsou vítány. Mail na mne je v kontaktech, je možné se vyjádřit přímo u příspěvku.

1. TĚHOTENSKÉ PROHLÍDKY V ASII

U gynekologa v muslimské zemi

Mimino, tedy jeho zárodek, který se k nám na cesty vecpal, jsme objevili pět dní před odletem do Indie. Těhotenský test jsme sehnali v první istanbulské lékárně. Dvě čárky. Takže jsme vygooglili nejbližšího gynekologa a bez objednání vyrazili. Na recepci anglicky neuměli. Do pár minut nám sehnali chlapíka, co uměl a zavedl nás, kam jsme potřebovali. Na požádání taky zjistil předběžnou cenu. Lékař, který už anglicky mluvil plynně, těhotenství potvrdil.

Na mé dotazy odpovídal zhruba toto.
Cestovat dál samozřejmě mohu. I když každý lékař preferuje stálejší dohled nad ‚pacientkou‘, což nám podle něj asi každý řekne. Měl pravdu, neslyšeli jsme to naposledy. Létat mohu bez problému. V Indii si dávat pozor na jídlo a hygienu. Na další kontrolu za měsíc až šest týdnů. Poté mi napsal nějaké prášky. Jedny vitamíny pro mne, druhé pro mimino. Užívat denně. Další medikamenty dostáváme jen pro případ komplikací, než bychom se dostali k lékaři. Na bolesti, nebo kdybych krvácela. Dal nám své číslo, kdybychom cokoliv potřebovali, poradí. Volat kdykoliv. A popřál nám šťastnou cestu.

Prostředí nemocnice bylo krásné. Vyšetření intimní, žena zakrytá jakousi zástěrou, žádné sezení na koze nahá do půl těla kdovíjak dlouho. Ultrazvuk a půlhodinová konzultace stály 2000 korun. A výrazně lepší nálada, že se nemusíme vracet domů, k nezaplacení.

Důležitá informace. Pojišťovna (tedy běžné dlouhodobé cestovní pojištění) neproplatí z tohoto nic. Jde v podstatě o preventivní prohlídky, nikoliv následek úrazu, s čímž se ale náš černý humor neztotožňoval.

Měli jsme letenku do Indie a pak další, pět týdnů po té, do Thajska. V Indii jsem trpěla. Těhotná má čich jak policejní pes. V Indii to znamená neustálý lov Bobříka přežití. Jíst nešlo nic. Filipovi naopak chutnalo moc. Bohužel se o tom nesměl ani zmínit ještě měsíce po odjezdu ze země, můj žaludek se ihned začal protáčet. Dvakrát jsme měnili letenku a z Indie po dvou týdnech prchli do Thajska.

Nemocnice v Bangkoku

Kamarádka gynekoložka doporučila, jak doktora na další prohlídky vybrat. Je důležité udělat vyšetření plodu na vrozené vady. Máme si tedy najít odborníka na to certifikovaného. Mailem jsme obeslali několik nemocnic a pak si jednoho zvolili. Mimochodem, všechny nemocnice (zkoušeli jsme i jednu indickou) na mail odpovídaly velice rychle a informovali dostatečně. Oproti českým několikadenním prostojům příjemná změna.
Bumrungrad International Hospital v Bangkoku je nádherná. Palác. Personál se tu usmívá a je milý. Záchody jak v Hiltonu. Na jedné diskusi se mi dostalo komentáře od mladé asi doktorky nebo budoucí doktorky. Prý by se v Thajsku nenechala ošetřit teda oni omylem. A že tam jsou lidé milí a je to tam čisté prý není důležité. To je přesně české zdravotnictví. Můžeme být na pacienty neurvalí, čekárna může třeba i smrdět. Hlavně, že je ošetříme. Velebnosti, … no nic. (Jiná česká zdravotnice, která sem léta jezdí na dlouhodobé dovolené i na lékařské kongresy (či čo) mi kvalitu místních zařízení potvrdila. Onkologická péče prý nad úrovní ČR, a například o vybavení místních vozů RZS si v Čechách můžou nechat zdát). I v Bumrungrad hospital vyšetření probíhá maximálně intimně a profesionálně. Lékař se vyptává, vysvětlí, dává rady a doporučení, alternativy, konzultuje. Češi by se sem měli přijet učit. Zadarmo to nebylo, ale čekali jsme větší pálku. V ceně i to, co je u nás za příplatek. Abych nezapomněla, mrkvovopomerančový juice, voda a výborný čaj zdarma. Vyšetření hodnotím jako nadstandardní, zase největší důraz na pacienta, doma asi budu vzpomínat.
A vysvětlovat. Něco jako těhotenská průkazka tu neexistuje. Před odletem mi doktor vyjede všechna vyšetření, výsledky a závěry do prý úhledného paklíku. V angličtině. Však oni se s tím profíci v pražské porodnici nějak poperou, maximálně mi kvůli tomu na chvíli na truc způsobí nějaké ty OHCH.

V rychlosti popíšu další dvě kliniky. První státní na ostrově Koh Tao, tam jsem šla nechat si testovat těhotenskou cukrovku. Domluva v angličtině poněkud kostrbatá, ale pomalu to šlo. Potom bylo z jejich strany podání všech informací důsledné a dostačující. Cenově několikařádově levnější, než velké či soukromé kliniky.  Další klinika pro těhotný na Koh Samui, kontrolní ultrazvuk, šla jsem na doporučení po jedné konkrétní nemocnici. Domluva po telefonu kvůli objednání zbytečná. Anglicky nemluvili. Na místě už všechno ok a doktorka mluvila lépe než my. Všechny ceny budou v dalším článku.