Začnem optimisticky. Pojišťovna neproplatí vpodstatě nic, jak už zmíněno, jde o preventivní prohlídky. Celková cena všech vyšetření dohromady se odvíjí od toho, jak často se uvolíte k lékaři chodit.
My se dohadovali. Řekl nám, kdy by nás rád viděl příště, pokud jsme zrovna neměli v plánu být v dosahu, posouvali jsme, dokud nám to dovolil. Průměrně to vycházelo na tu jednu návštěvu za pět týdnů. Styčného lékaře v Thajsku jsme si vybírali podle místa (Bangkok) a požadovaného certifikátu (FMF – Fetal Medicine Foundation). Tureckou nemocnici jsme si vybrali tu nejbližší. Takže tady je přehled cen za různá vyšetření. Neuvádím ceny léků, vitamíny drahé nejsou a zbytek se může dost různit.

Istanbul (nemocnice Taksim Alman Hastanesi)
Konzultace + ultrazvuk 200 TL (asi 2.000 Kč)

Bangkok (Bumrungrad International Hosp.)
V ceně samozřejmě vždy testování moči na cukry a bílkoviny. Při každé návštěvě se platí taxa doktora a nemocnice, minimálně tedy necelých 1.300 THB. Plus co dalšího je potřeba, tu ultrazvuk, tu odběr krve. Kurz počítám 10 báthů = 6,13 Kč.

Taxa doktora 1.000 THB (613 Kč)
Nemocniční taxa 235 THB (144 Kč)
Laboratoř (krev) kolem 4.000 THB (2.054 Kč) *
Ultrazvuk +nějaká taxa 3.055 (1.870 Kč)**

*Krev mi testovali několikrát, to samé co kontrolují i v ČR. Na začátku údaje o mně, případných nemocech atd. Tedy krevní skupina, HIV, toxoplazmóza,… Další laboratoř proběhla kvůli testování vrozených vad dítěte. Pak cukrovka. Od důvodu náběru krve se odvíjí cena, která byla max. asi 4.500 THB. Nejméně stálo testování pouze na cukr v krvi (orientační, jeden náběr, nicméně z žíly, nikoliv píchnutím do prstu.) za 500 THB.
**Z ultrazvuku jsme dostali pokaždé bez dalšího příplatku také několik stran fotopapíru A4 s barevnými snímky mimina plus CD. Jen za to CD se v Čechách platí hodně přes litr.

Koh Tao
Státní klinika. Testování cukrovky z krve z prstu
Vypití glukózy plus čtyři kola testování stálo 600 THB (367 Kč)

Koh Samui
Na jeden kontrolní ultrazvuk jsme jeli na Koh Samui. Klinik je tam několik. Poslala jsem mailem dotaz na ceny do Bangkok Hospital Samui:
Taxa doktora okolo 3.000 THB (1.837 Kč)
Taxa nemocnice okolo 1.000 THB (612 Kč)
4D ultrazvuk okolo 3.900 THB (2.387 Kč) – ale zas je to 4D!
a prý že cena se pravděpodobně za celé vyšetření ještě navýší.
Na nás trošku drahá sranda.

Dvě těhule z jógy mi doporučily kliniku Rapheephan nedaleko Nathon hospital. Přijeli jsme tam bez objednání, jelikož slečna po telefonu uměla anglicky jenom tomorrow a OK. Zkoušela jsem to na ní s Monday, ale nechytala jsem se. S doktorkou i sestřičkou (no on to byl teda chlap, ale do ženský neměl daleko) na místě jsme se domluvili. Cena za celé vyšetření vč. 3D fotek ultrazvuku miminího obličeje a tělíčka byla krásných 1.200 THB (737 Kč).

V úvodním článku jsem zmiňovala ústupový plán B2 – porodit v Thajsku. A také, že pojišťovny lékařskou péči vpodstatě neproplácí. Trochu to rozvedu.
ČP a Balík cestovatel to má takto: Pokud jde o rizikové těhotenství, neproplácí se ŽÁDNÉ náklady s ním spojené. Bude to zřejmě dáno tím, že žena na rizikovém nemá co courat po světě, ale být doma pod křídly své zdravotní pojišťovny a svého lékaře. Téhle logice se nedá nic vytknout. Ve hře je tedy jen „normální“ těhotenství. Zde pojišťovna podle jejích slov proplatí lékařskou péči pouze v případě, že nastanou komplikace a to maximálně do 6. měsíce těhotenství (26. týden). Tudíž například porod, ať v termínu či předčasný, v zahraničí proplacen nebude. Je na každé, aby si podobné závažné informace zjistila sama a tak podrobně, jak potřebuje u své pojišťovny. Doporučuji, pro klid duše, si vše nejen nastudovat v podmínkách pojišťění, ale přímo zaslat na pojišťovnu konkrétní dotaz a odpověď si schovat.

Kolik to tedy celé stálo. Více než půlroční péče nás vyšla na 21.559 korun českých (čeká nás poslední prohlídka, finální cena se zvedne počítám o dva až tři tisíce). Jestli toto celé poznamenalo náš rozpočet, na to se dá koukat různě. Z cesty na rok se stala cesta na 8 měsíců, to dejme tomu něco ušetřilo. Navíc jsem přestala pít a kouřit, tady se ušetřilo už docela dost. Měla jsem v plánu se potápět, i tady tedy přišla značná úspora, jelikož jsme to pro tentokrát odložila. Každopádně účty máme pečlivě schované, však on si to mladej, až přijde čas, odmaká ;)