Potápění v těhotenství? Velký otazník. Nás zajímal jak scuba diving (potápění s lahví), tak freediving (potápění na nádech). Úplně jasnou odpověď na otázku, zda jsou tyto dva sporty v těhotenství možné, jsme nedostali. Obecně se nedoporučují. V čem se skrývá možné nebezpečí? Mnoho lidí se domnívá, že jde především o vyšší tlak, který v hloubkách působí na celé tělo. Odborníci ale upozorňují na něco jiného: Na výměnu plynů v těle.
Nikomu tu nic neradím ani nedoporučuji, jen sepisuji, co jsme se o tom z různých zdrojů dozvěděli.

Je asi zbytečné tu popisovat, co všechno se s potápěčem pod vodou děje. Kdo se potápí, ten to ví, kdo se nepotápí, ten problém potápění a těhotenství nebude řešit. Proto to vezmu stručně, a kdyby někoho zajímalo něco víc, ať se v komentáři klidně zeptá, ráda se podělím o to, co vím.

Ptali jsme se několika doktorů a taky jsme posílali dotaz na DAN Europe. DAN je potápěčské sdružení, které své členy rovněž proti rizikům tohoto sportu pojišťuje a je to ideální varianta dlouhodobého pojištění pro cestovatele, kteří se chtějí potápět, využívají je třeba i námořníci. Ptali jsme se, zda je, či není freediving (základní kurz) bezpečný pro těhotné ženy a také na potápění s lahví do menších hloubek, to znamená pro licenci OWD do 18 metrů. Volně přeložená odpověď od jejich lékaře:

„Potápění během těhotenství nebo při snaze otěhotnět se podle literatury zaměřené na medicínu a potápění nedoporučuje. Viz článek časopisu Alert Diver z léta 2013 (druhý dotaz odshora). V knize doktorky Maidy Beth Taylorové Ženy a tlak (?) (orig Womens and Pressure) se po potápění v těhotenství může u dětí vyskytovat nižší porodní hmotnost, vrozené vady, novorozenecké dýchací obtíže a další problémy. Data vedoucí k těmto informacím jsou přecijen omezená, nicméně bylo by rozumné, aby těhotné ženy či ženy snažící se otěhotnět od potápění upustily.

Údaje o freedivingu v těhotenství jsou ještě omezenější. Většina výzkumů v tomto směru pochází od japonských a korejských potápěček ama (Lovkyně perel. Jsou v tradici asijských potápěčů uctívány snad dva tisíc let). Tyto ženy se potápí i během celého těhotenství. Jenže je obtížné od těchto lidí sbírat informace, jelikož zdravotnická zařízení navštěvují minimálně.

Tudíž vzhledem ke značně omezeným údajům se nedá jasně určit, zda je potápění během těhotenství bezpečné.

DSC02741

Pokud vy se zeptáte svého doktora, počítejte se dvěma variantami odpovědi: 1) Určitě potápění ne!, případně 2) dělejte všechno jako normálně, těhotenství není nemoc. Pokud lékař není specialista či nemá o potápění povědomí, nedá si rychle dohromady, co se vlastně pod vodou děje. Lékaři-potápěči se naopak shodují: Přesný dopad výměny plynů v těle na dítě není vlastně znám a proto potápění během těhotenství nedoporučují.

Pokud budete pročítat internetové diskuse na téma freediving a těhotenství, narazíte na jméno Maria-Teresa Solomons. Profesionální potápěčka, která se těhotná potápěla na nádech i do padesáti metrů. Což je ale spíše extrém. Ptala jsem se jiné profesionální freediverky, Lindy Paganelli, u které několik měsíců trénoval Filip. Linda je držitelka italského rekordu v disciplíně variable weigh (na nádech se potopila do 100 metrů). Chtěla jsem vědět, jestli profi freediverky v těhotenství trénují, nebo si na tu dobu dají pauzu a podle Lindy si skutečně na ten necelý rok dají většinou oraz. Na internetu ale také narazíte na lidi, kteří se v těhotenství (samozřejmě opatrně) potápěli s lahví, a porodili zdravé dítě. A určitě narazíte na pár více či méně věrohodných odkazů, týkajících se již zmíněných ama potápěček.

DSC02930-001
Filip a Linda Paganelli, několikanásobná italská šampiónka.

Kamarádka, výborná gynekoložka, jejíž muž je také lékař a k tomu potápěč, nám freediving důrazně nedoporučila. Ohledně potápění s láhví to bylo o něco méně striktní. Pokud by se naskytla jedinečná příležitost či možnost neopakovatelného ponoru, do těch deseti metrů a nějakého rozumného času by mělo být vše ok. Jelikož nám potápění nikam neuteče a do podobných neopakovatelných příležitostí se většinou nedostanete, je ale zbytečné se za ním v těhotenství honit. Což je naprostá pravda.

Co se pod tou vodou vlastně děje:
Zjednodušeně: Na tělo působí tlak. Není to až tak o tom, že tento bestiální tlak rozplácne nebohé dítě (plné tekutiny) v děloze (plné tekutiny) na palačinku a to už se pak do svého roztomilého tvaru krevety nikdy nevrátí. Tekutina není až tak moc stlačitelná. Na rozdíl od plynů.

Víme, že vdechujeme hlavně kyslík (21%) a dusík (78%). Vydechujeme CO2. Rozvoz plynů po těle je závislý například i na pH krve, tělesné teplotě, hustotě krve a podobně. Tyhle hodnoty jsou u těhotné matky na jiných úrovních oproti normálu.

Při přístrojovém potápění se kvůli dýchání stlačené směsi pod určitou hloubkou začne v těle hromadit dusík. Potápěč se ho zbaví při vynořování dekompresními pauzami. Jinak se nahromaděný (a stlačený) plyn začne v těle s ustupujícím tlakem rozpínat.
Freediver se snaží své tělo dostat do modu co nejnižšího tepu a co nejmenší spotřeby kyslíku. To znamená, že tělo kyslík distribuuje do nejdůležitějších orgánů (je odkloněna do trupu a mozku) na úkor jiných (končetiny), tzv. potápěcí reflex savců. A tím, že nevydechuje po maximální možnou dobu, si pak v sobě hromadí CO2.

Co se děje v těle těhotné ženy, mimo jiné:
Zvýšená tepová frekvence, zvýšený srdeční výdej, zvýšený objem krve, změna hustoty krve, změna pH, atd atd atd… všechny tyto faktory mají přímý vliv na transport kyslíku po těle. Samozřejmá je i zvýšená (s)potřeba kyslíku.

U potápění potom nejčastěji hrozí:
S lahví nejčastěji kesonova, neboli dekompresní nemoc (DSC), barotrauma uší, plic…
Na nádech pak hypoxie (nedostatek kyslíku ve tkáni), hypoxémie (nedostatek kyslíku v krvi), barotrauma,…

Otázkou tedy je, do jaké míry má potápění v odlehčené formě, tedy s přihlédnutím k těhotenství a maximálnímu přizpůsobení podmínek, na dítě vliv. Při krátkém ponoru s lahví do deseti metrů se v těle nestihne nahromadit tolik dusíku, aby byla nutná dekompresní přestávka (nehrozí DSC). U freedivingu může stačit vynechat trénink dynamické apney (plavání na maximální vzdálenost na jeden nádech), statické apney (snaha, po celkem náročné přípravě, zadržet dech na maximální, tedy několikaminutovou dobu) a část strečingu. Z freedivingu se tedy na tuto dobu stane šnorchlování. A já si ho výborně užívala.

DSC02788