K rozhodnutí používat látkovky se ženský rozhodnou většinou z ekonomických, nebo ekologických důvodů. O těch svých jsem se rozepsala tady.

Asi každá matka má při prvním pohledu na sortiment látkových plen ve všem hokej. Při podrobnějším seznámení se s tím potom chuť rozbrečet se a utéct. Otrlejší ženský vytrvají, ponakupují, co se jim líbí a odměnou jim jsou zbytečně vyhozené tisícovky. Jednak proto, že líbit se toho bude opravdu hodně a pak proto, že cokoliv na děti je neskutečně předražené. Výrobci zřejmě spoléhají na kojením vyměklé mozky a pumpují ze zblblých rozněžnělých matek nechutné částky. Některé ženské jsou políbeny závanem rozumu a před zběsilým nákupem věnují hodiny času studováním interentu, nebo navštíví přednášku o plenách, což ušetří nejednu korunu. K uvědomělým ženám se hrdě hlásím, přednášku jsem si byla poslechnout a chuť rozbrečet se a utéct pak jaksi zesílila. Po pár dnech jsem si ta kvanta informací v hlavě srovnala a nakonec se zorientovala. V podstatě je to hodně jednoduché. Vysvětlím tu rozdíly mezi materiály, způsoby použití a nějaké pojmy, což doufám všem další sbírání informací usnadní.

Celkem jsem za pleny utratila kolem jedenácti tisíc, nakupovala jsem to asi na pětkrát. Vletět do toho krámu dneska, mam to o bůra levnější, ale prostě i přes prvotní přípravy zblblá, vyměklá, blabla…

Důležité pravidlo: Nenakupovat všechno naráz!

Chce to si to trochu osahat. To, že kamarádka používá zásadně tuhle značku neznamená, že to bude sedět i vašemu dítěti. Koupit jeden kus, vyzkoušet. Je dobré mít trochu obrázek, jak chcete přebalovat. Jako příklad uvedu sebe. Praktikujeme bezplenkovou metodu: malého každou chvíli svlékáme a když nemá načůráno, jde nad nočník. Do plen mu koukáme i několikrát za hodinu. Jelikož na sobě pleny nemívá nikdy moc dlouho, stačí mu méně savé materiály, které ale po vyprání rychle schnou a můžu je často točit dokola. Jen výjimečně musí Matěj zůstat v pleně déle. Pro tyhle výjimky jsem si pořídila i pár savějších kousků, u kterých mi nevadí, že po vyprání schnou i dýl jak den.

Čímž jsme se krásně dostali k materiálům a jejich vlastnostem:
Bambus. Největší savost. Nejdéle schne – za den to většinou nestihne.
Konopí. Zlatá střední cesta. Slušná savost, ale také schne dýl.
Bavlna. Saje nejméně, ale nejrychleji schne.
Syntetika. Ekomatky asi moc neberou, já nemám ozkoušeno, protože mi to nepřišlo pod ruku, ale prý slušná savost a rychle schne.
Flees. Super věc. Při použití na savém vložce propustí tekutinu do spodní vrstvy, na dotyk pak budí u zadečku pořád zdání sucha. Flees odpuzuje vodu, vyrábí se z něj i svrchní kalhotky.
Vlna. Materiál na svrchňáky. Naprosto prodyšný, hodně snadný materiál na údržbu, nemusí se moc často prát. Potřebuje speciální údržbu, ale nepere se moc často.

Z tohoto se pak vyrábí

 • savé vložky. Ty se třeba přidávají do klasických českých čtvercových (čč) plen
 • pleny jiných tipů (pastelka, vícevrstvé)
 • plenové kalhotky
 • a různé plenové sady

Z těchto jmenovaných možností si pak vyberete tu, která vám vyhovuje nejlíp. Trochu to popíšu

Kalhotkové pleny a sady

pleny
foto 1: plenové sady. Ceny cca: noční do 400 Kč, vlněné svrchňáky do 450, fleesové do 300. AIO 300 – 560

Kalhotkové pleny se vyznačují tím, že jsou na nich někdy fakt krásné potisky a vzory, které jsou úplně zbytečné, protože se přes to musí oblíknout nepromokavé (a samozřejmě neprůhledné, nicméně prodyšné) svrchní kalhotky a parádu s tím tak můžete dělat leda v pračce. Na fotce mám pleny určené na používání na noc a k nim patřící svrchní noční kaťata z vlny a fleesu (horní část) a AIO (all in one) plenové sady (dole), které jsou hotové jak jsou a nic se přes ně neobléká. Vyhovujou mi věci od Bambooliku, což je česká značka. Případně Ella´s House, hodně jedou konopí. Na denní nošení plenové kalhotky nepoužívám, mám klasické pleny, ale vypadají stejně jako ty noční. Sady určené na noc začínám pořádně používat až teď. První měsíc v tom malý téměř nemohl spát. Když jsme mu je oblékla, a přes to ještě svrchňáky, měl zadek velký jak tarantule a v poloze na zádech ho měl výrazně výš než hlavu. Při psaní tohoto článku jsou mu tři měsíce a už mu krásně sedí.

AIO jsou praktické v tom, že přebalení je hodně jednoduché. Prostě vyměníte jedny kalhotky s integrovanou plenou za jiné. Jsou ideální na ven, nevhodné na spaní. Vyhovuje mi značka Pop-in, ale každému prý nesedí.

Denní a noční kalhotkové pleny (tedy ne AIO!) jsou všeobecně hodně savé, daleko více než čtvercové pleny. Nemusí se žehlit (já pravidelně nežehlím ani české čtverce, prostě jak se mi chce). Na druhou stranu kalhotkové pleny po vyprání dlouho schnou, klidně den a půl. Mezi nevýhody patří i vyšší pořizovací cena, jelikož budete potřebovat víc kusů, podle učůranosti miminka. Tipovala bych, že nejméně patnáct, dvacet kusů, pokud je nebudete kombinovat například s klasickýma plenama. Kalhotkovka se totiž samozřejmě musí po každém pročůrání hodit celá do pračky. Na druhou stranu přebalová s nimi je jednoduché a rychlé a kalhotky hodně vydrží. Podle výrobců je životnost třeba 300 praní, často kalhotky vydrží daleko, daleko déle.

Vložky (savá jádra) a další pleny

a
foto 2: vložky do plen. Ceny: vložky nahoře 55-120 podle materiálu, velikosti, výrobce. Čč do 50/ks. Pastelka 300. Vícevrstvá modrá, fialová 200 podle materiálu, velikosti, výrobce. PUL svrchňáky 150-400.

Vlevo nahoře  je role separačních plen. Pokud nechcete mít výkal přímo na látce, položíte na ní tuhle v tomto případě celulózovou pokrývku. Dá se pak vyhodit, nebo až dvakrát vyprat. Tohle kupovat nemusíte. Vedle jsou vložky – savá jádra. Třeba do čč, který je na obrázku hned vedle v novorozeneckém skladu také ho na sobě předvádí náš mladý model Matěj. Je ještě trochu nesmělý, tudíž ztuhlý jako prkno. Samotná plena v novoskladu vydrží na dítěti tak hodinu, někdy i míň, než promokne. Záleží, jak vám to mimino čůrá. Přidáním jedné nebo více vložek pak savost stoupá. Nebo se vložka přidá do nějaké plenové sady pro zvýšení savosti.

Dál je na fotce něco zelenýho s chobotem, to je bavlněná plena. Zelený chobot se jednoduše přeskládá (třeba víc pod zadek pro holčičky, nebo víc dopředu klukovi před pindíka) a kolem těla se to celé pak chytne zezadu za širší okraje snappi sponkou, kterou opět vidíte na manekýnovi vedle. Těmhle vložkám s chobotem se říká pastelka, v Čechách je vyrábí sympatická firma Haipa Daipa. Jsou poměrně oblíbené. Snappi sponka je ovšem ukázka menší zlodějiny výrobců. Kousek plastu a stojí to pade.

Dál je na obrázku modrá a fialová vícevrstvá čtvercová bambusová plena od českého výrobce Anavy. Složí se tak, jak je vidět na fialové. Mimino se položí zadkem doprostřed a plena se na dítě složí stejně, jako by to byl čč nebo pastelka. Dá se do ní pod dítě přihodit nějaká vložka pro zvýšení savosti. Vícevrstvá plena (vv) se dá při skladu na třetiny použít i jako hodně savá vložka. Vyrábí se v různých velikostech, stejně jako i většina ostatních vkládacích vložek.

Přes tohle všechno, co je na obrázku, stejně jako přes kalhotkové pleny, navlíkáme nepromokavé svrchňáky, to jsou ty hnědý kaťátka, tohle jsou PULky. Rozdíl mezi PULkama a vlněnejma svrchňákama popíšu vzápětí.

Klasické čtvercové pleny (čč)

vyrábí různé firmy. Jsou bavlněné a dají se použít buďto v novorozeneckém skladu a později skladu na draka, nebo při složení do obdélníku jako savou vložku. Velikosti nejčastěji 70×70 nebo 80×80 cm. Mají různé gramáže. Větší gramáží je kvalitnější a víc saje, na látkování se doporučuje. Kromě plenování mají spoustu dalších výhod a využití, jako ručník, letní přikrývka, pod hlavu, jako slinták, jako savá vložka do další pleny, dají se vyvařit, rychle schnou, vydrží roky…  Jsou levné, 10 ks nejkvalitnějších plen cca 450 Kč. Doporučuji kupovat ty s označením De Luxe nebo Eko Lux, dobré jsou Libštátské pleny, Kiko pleny nebo ty s nejvyšší gramáží z Ikea. Ostatní anebo ty s nízkou gramáží jsou méně savé a často hrubnou. Čč je můj favorit a používám převážně je.

Svrchní kalhotky

se používají na vše, kromě AIO a SIO (all/snap in one) sady. Svrchňáky bývají natahovací nebo zapínací na suchý zip nebo patentky, vícevelikostní nebo jednovelikostní. Vícevelikostní musíte dokupovat s tím, jak prcek roste, jednovelikostní zase absolvují tolik pracích cyklů, že se mohou časem jejich vlastnosti pokazit. Spousta maminek ale tvrdí, že jim vydržely na víc dětí. Většinu materiálů stačí prát jen jednou za čas. Co se zapínání týče, suchý zip je jednoduchý a rychlý, praním se ale zanáší a musí se čistit. Starší děti si pak zip umí jediným chvatem hmatem rozepnout. Patentky se oproti tomu o maličko déle zapínají (zip se prostě přiloží, patentky se musí nacvakat, bývají tři po obou stranách svrchňáků), ale zase líp drží. Já mám to i to a střídám.

Na noc se často používají natahovací vlněné anebo zapínací fleesové.

Ovčí vlna má spoustu výborných vlastností a mezi ně patří i ta, že se nemusí pokaždé prát. Stačí sušit a větrat. Proti nepromokavosti ji čas od času dopřejte lanolinovou lázeň. Prát a lanolinovat stačí cca jednou za měsíc, pokud nejsou pokaděné nebo nezapáchají. Vlna je také 100 % prodyšná,  odpuzuje různé bakterie atd. Jsou na první fotce, vlněné jsou ty tmavě modré a zelené s hvězdičkama. Jsou natahovací a ty jedny už jsou Matějovi bohužel skoro malé. Moc se nehodí před čč, dávat spíš přes sady. Ač to tak nevypadá, v létě v ní není vedro.

Další materiál je flees. Odpuzuje vodu a je také krásně prodyšný, což je na noc ideální. Flees může promoknout, pokud v kalhotkách dítě sedí a na kaťata je vyvíjen tlak. Než promokne, tak to ale také chvíli trvá. Mám vícevelikostní, zmenšují se secvaknutím patentků na přední straně.

Na den jsou určené tzv. PULky, látkové s polyuretanovou vrstvou. To zajišťuje, že nepromoknou, ale jsou z cca 70 % prodyšné. Prát je stačí tak jendou za 2 týdny, pokud nezapáchají dříve. Já zase používám vícevelikostní a s dvojitou gumičkou kolem nohou. To je praktické, pokud se nějaká neplecha dostane přes první zábranu, druhá to pobere. Prohlídnout si ji můžete na druhý fotce. Mám zapínání na patentky i na suchý zip. PUL svrchňáky bohatě stačí pořídit dvoje.

17_06_14 (18)Určitě narazíte i jiné varianty různých vázacích plen a podobně. K těm už jsem se při nakupování nedostala, stačí mi, co mám. Nehodlám plenovat do dvou let dítěte, ale spíš jen v řádu měsíců. Pokud tedy Matěj nebude proti. Jak je na fotce vidět, na nočník se umí doopravdy hooooodně soustředit, snad mu to vydrží. Proto jsem s dalšími modely plen už neexperimentovala.

Takže, kolik vlastně a čeho pořídit?

Jak se k tomu dopracovat jsem naznačila na začátku. Rozhodně nenakupujte všechno najendou. Rozmyslete si, jak chcete plenkovat, jestli chcete používat kalhotkové pleny nebo čtvercové a vkládací pleny či třeba pastelky, kolik na to hodláte obětovat peněz. Jestli chcete spíš víc kusů, abyste mohli prát méně často, nebo míň a prát to častěji. Projeďtě internetové diskuse.

Čísla najdete různá. Někdo má 60 ks klasických čtvercových plen, patnáct nočních plen, další mají třicet denních kalhotovek atd. Podle mého názoru takovéto zásoby mohou být až předimenzované a muselo to stát majlant, jelikož k tomu bude i spousta vkládacích plen a podobně. Ale pokud na to finance máte, nač se omezovat.

Já za to tolik utrácet nechtěla. Mám cca 30 ks čč (z toho 20 v nejvyšší kvalitě), můžu mít tak 15 vkládacích plen (savá jádra). Nejvíce mám bavlněných a konoplných s fleesem. Pak mám nějaké ty další pleny – pastelka, vícevrsvé. Ty jsem kupovala na otestování. Považuji je za doopravdy dobře použitelné, praktické a pohodlné a klidně bych si nějaké dokoupila, chtít za to utrácet. Dál mám troje noční kalhotkové plenky, do nich dorostl až teď, jinak jsem na spaní používala jednorázovky. Uvidím, jestli teď na noc vymyslím nějakou kombinaci, nebo dokoupím pár dalších kalhotových plen. Celkem snad bude stačit dohromady šest kusů (dvoje, troje na jednu noc a musím počítat s tím, že minimálně den schnou).

Takže závěrem: Z čisté lenosti a nutnosti utratit co nejméně peněz jsem jednoduše zkusila začít balit do klasických čč plen, napřed jsem koupila jeden balík a pár jich vyhrabala kdovíkde doma. Zjistila jsem, že mi to takhle velmi vyhovuje, důvody proč jsme už popsala někde výš. Dokoupila jsem další čtvercové pleny, nějaké vložky a na parádu několikery AIO pleny (neodolala jsem, jsou krásné a malej je v nich fakt frajer). A to mi bohatě stačí.

Pokud si vyberete vícevrstvé pleny, počítejte, že budete potřebovat když plácnu tak pětadvacet, třicet kousků.
Pokud si vyberete kalhotkové pleny, bude jich potřeba o něco méně, třeba dvacet (protože víc sají a tak déle vydrží, ačkoliv i déle schnou).
Tyhle čísla odhaduji. Chce to vyzkoušet, jak dlouho na miminu vydrží a kolik jich tedy budete potřebovat na den, počítat s tím, že jedna várka bude asi pořád v pračce nebo na věšáku.

Což mi připomnělo, kupte si ještě jeden sušák!

Pokud jedete nízkonákladově, zkuste koupit balík 10 čč + nějaká savá jádra (450+250 Kč), jedny PULky (200) a pár dní si to zkuste. Pleny klidně můžete prát i se světlým oblečením. Tedy alespoň já to tak při svém punk stylu dělám, předem vymáchnu jen hovínka. A vyzkoušejte bezplenkovou metodu, je to fakt super. Matěj ve třech měsících nakadí do pleny maximálně jednou týdně. Pokud vám budou čč vyhovovat, dokupte si další dva balíky, nějaké ty savé vložky, budou se hodit ještě jedny PULky a máte vystaráno. Mohli byste se vejít do 3.500 kačen, i když nakoupíte kvalitnější věci. Což teda doporučuji, vydrží vám to i pro všechny následující děti. Pravděpodobně si teda pak ještě dokoupíte i pár kalhotek na noc. Pro srovnání, za jednorázovky byste dali za plenkovací období jednoho dítěte nejmíň dvacet, ale klidně i třicet tisíc.

Ještě jiným pohledem:

Matěj se zrovna naučil švihem otočit na břicho. A snažil se otáčet při každý možný příležitosti...Nejlevnější varianta jsou tedy české čtverce, a to i když k nim přikoupíte samostatná savá jádra. Jsou ale zároveň nejpracnější při přebalování, protože se musí před nandáním na prdku nejdéle skládat. A pokud prcek nespolupracuje, je to jako oblékat chobotnici. Případně se v chobotnici musíte proměnit vy.

Zlatá střední cesta jsou látkové pleny typu vícevrstvýc (pominu typ pastelka, to je docela drahé, což mě dost mrzí). Pořád se musí skládat, je to ale rychlovka. Cenově vychází samozřejmě o něco dráž než čč. I k těmto plenám se může hodit mít přikoupených pár savých vložek.

Nejvíc peněz zřejmě utratíte za plenové kalhotky. Pokud toužíte při přebalování hlavně po pohodlí, je toto cesta přesně pro vás. Při rozumném výběru zboží to ale s těma penězma zas tak dramatické nebude, posuďte sami. Tato plenka slovenské firmy Baby Lucy vypadá hodně zajímavě, není vůbec drahá a četla jsem na ně samé dobré recenze. Sama nemám ozkoušeno. Bohužel jsem na ní narazila později, v době, když už jsem sice uměla posoudit kvality plen, ale sama sobě jsem již dala zákaz dalšího nákupu.

Tipy pro dobrý nákup

 • Ideální jsou svrchňáky s dvojitou gumičkou kolem nohy, kdyby se náhodou nějaký neštěstí dostalo přes jednu, může to druhá chytit.
 • Spousta plen i svrchňáků se vyrábí v univerální velikosti. Kupovat něco ve velikosti S a za měsíc to měnit mi přijde zbytečný.
 • Vyhněte se levným čínským výrobkům, nevydrží opakované praní. Celkově se nemusí vyplatit kupovat to nejlevnější, co na našem trhu najdete.
 • Cokoliv lze prát max na 40°C, je podezřelé. Alespoň mně a nekupovala bych to. Ačkoliv občas pleny na 40° peru. Doporučená teplota je 60° a je dobré se tím kvůli důslednému ničení bakterií řídit. Všechny mnou používaný pleny i celé sady mají šedesátku na etiketě, tedy včetne PULek.
 • Vytipujte si favority a v internetových obchodech buď prodejen s dětskými plenami, nebo značek pod jednotlivými výrobky se podívejte na doporučení uživatelů. Není všude, ale třeba v obchodě Brána k dětem jsou někdy zajímavé tipy. Pod jednotlivými výrobky taky najdete spoustu informací o údržbě, dalším možném použití a podobně. Zkušenosti s výrobky najdete na všemožných internetových diskusích.
 • Existují půjčovny plenek, pokud si něco chcete napřed ozkoušet.
 • Pokud něco, co koupíte, nebudete chtít, dá se to krásně prodat na internetu.

Tipy pro plenkování a praní

 • Do svrchňáků zastrkejte všechno, co čouhá z nohaviček a kolem pasu. Jinak to může po vyčnívající látce protéct.
 • Pleny by se měly prát max třetí den po počůrání či jiném zaneřádění. Pak už začínají bakterie látky ničit.
 • Pokud kalhotové pleny, tak jsou šikovné ty kapsové. Vložka se vloží do všité kapsy a pak nic nikam neklouže a mimčo nemá rozmazaný hovínka až po zátylek.
 • Pokaděné pleny co nejdřív vyčistěte jemným kartáčkem nebo houbičkou. I počůrané pleny je dobré před praním skladovat v odděleném kyblíku a po použití je promáchnout ve vodě. Dají se skladovat i na mokro, vyždímané. Kýbl by měl mít víko.
 • Není dobré skladovat počůrané pleny v igeliťáku. Já je házím do kýble od barvy, na cestování jsem si koupila speciální prodyšný nepropustný pytel. V něm pleny nezasmrádnou, ale pokud si povezete nějakou nehodu v igelitu, je možné, že se po vás někdo ohlédne. Na druhou stranu, máte s sebou mimino, máte nárok. Nicméně pro životnost plen je důležité, aby dýchaly.
 • Pračku plnit max na 3/4.
 • Nepoužívat ocet – ničí bambus. Nepoužívat aviváž. Flees se nesmí čistit žlučovým mýdlem.
 • Vlněné kalhotky neždímat a při sušení nezavěšovat, sušit na rozložené na ploše. Na vlnu používat k tomu určený prací prostředek!
 • Oblíbený prací prostředek je mýdlový sliz (nepoužívat na flees, přijde tím o své vlastnosti). Já ho nemám zatím vyzkoušený.
 • Proti skvrnám se doporučuje žlučové mýdlo.
 • Perte co nejčastěji na 60 °C. Čtverce můžete vyvářet na 95 °. Pokud vám prcek onemocní, doporučuji používat pouze čč a vyvářet každé praní.
 • Před praním pozapínejte všechny suché zipy.
 • Alternativou k vlhčeným ubrouskům je mycí olejíček Medvídek (150 Kč) a třeba suché ubrousky Perlička. Tyto se dají jednou vyprat, 50 ks stojí 35 Kč. Nevýhoda je, že po rozdělání do vody vydrží jen 24 hodin. No, já to používám několik dní. Takže je nejlepší vymyslet si vlastní dávkování, aby lahvička vydržela déle. I s úspornějším dávkováním funguje moc dobře.
 • Žehlení zajišťuje větší jemnost pleny, mluvím tedy o čč, jiné se snad ani nežehlí. Také do určité míry zamezuje žmolkování. Já to přežehlím tak jako…. občas. Třeba když někam jedeme a chci zamachrovat. A na citlivou novorozeneckou kůžičku je ta jemnější plenka možná první týdny přeci jen lepší.
 • Pokud se nebojíte nějakého toho punku, občas místo pleny nebo vložky použijete starý povlak, tričko a podobně. Prostě, co je po ruce. Fantazii se meze nekladou.
 • Problém můžou být ty veliké zadečky, které se nevejdou do oblíbených bodýček. I na to ale existuje parádní vychytávka, tzv. extendor. Je to takový prodlužovák na body, má různé tvary a neskutečný rozstřel v cenách, od padesátikoruny do několika set. No, za kousek látky se cvočkama, no comment.
 • Na cestování třeba vlakem jsem na internetu našla od chytré mamky super tip: do nočníku dát igeliťák a do něj ještě papírový ubrousek. Ten moč nasaje, pak to jednoduše zabalíte a vyhodíte.

Na dotazy nebo nejasnosti ráda odpovím.