Bezplenková znamená, že plen potřebujete daleko méně, než plenkáči.
Komunikační znamená, že měsíce nespustíte oči z dítěte v naději, že zachytíte signál.
Tak se to mnohým na první pohled zdá, ale klid. Realita je zábavnější.

Dohromady to znamená, že si své dítě krásně užijete. Hlavní pravidlo: Kvůli neúspěchu
se nestresovat. O úplný neúspěch nejede nikdy. Bezplenková komunikační metoda je také jedna
z mála interakcí, které s novorozencem máte. A nejste pro mrně jen kozy, kozy, kozy,
ale i nočník! Základní princip BKM jsem už sepsala na vedlejším blogu, opět na něj tímto odkazuji, ať to nevysvětluji znovu.

Takže jak jste na tom, těšíte se, nebo jste skeptici?

Co k nočníkování potřebujete: 
– Dítě, do tří měsíců věku. My začali tuším v deseti dnech.17_06_14 (19)
– Dál nočník a ručník/plenu/cokoliv, kdyby dítě přestřelilo a pomočilo podlahu, vaši nohu, svoji nohu, psa…
– Vymyslete si svůj doprovodný zvukový signál.

Kdy můžete čekat první úspěch?
Tak u nás se dostavil snad na první, druhý pokus a opakovaně. Podobnou zkušenost má spousta mých známých mamin.

Jat tedy úspěchu při bezplenkové komunikační metodě dosáhnout?

1) Nainstalujte mimino do pohodlné polohy na zádech na obvyklé místo. Nočník a hadr
po ruce. Nemusíte dítě sledovat bez přestání. Prostě buďte poblíž a buďte bdělí, poslouchejte. Ale stejně nebudete první týdny dělat nic jiného, než na mrně zírat, budete z něj pořádně vyplesklí.

K02_8_14 (9)dyž prcek zakňourá, prudce nebo výrazně se zavrtí, nebo naopak ztuhne se soustředěným výrazem, sundejte mu plenu, chyťte ho za kejty a šup nad nočník. Neposazujte, jen ho podržte. Teď nadešel čas vytasit se se svým zvukovým signálem. My máme na čůrání pi-piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Vůbec si při tom nepřipadám jako retard, navíc když čůráme někde venku. Na kadění máme e-eeeeeeeeeee (napřed jsem při čůrání říkala ččččččč, ččččč,
ale přítel měl obavu, aby se nám mladej nepochcal pokaždé, když uvidím nějakou kočku). Nebojte se vyladit intonaci. Vžijte se do toho. Párkrát jsem si říkala, že div, že jsem se při tom svém procítěném e-eeeeee taky neto

2) Dítě dejte nad nočník po každém krmení a po každém probuzení. Tomu se říká časování. Děti nečůrají, pokud jsou v hlubokém spánku. A neprobouzí se půl hodiny, jako třeba já. Zavrtí se, šíleně roztomile se protáhnou a už na vás vesele mrkají. S krmením si to vychytejte podle svého. Po jídle záleží, jak moc blicí model dítěte máte, my málo. Po nakrmení
ho nechám odříhnout a pak, pokud mě ještě nepočůral, jde nad nočník.  Někdy se dokrká
nad nočníkem, a často se i krásně vyprdí. Ublinkne si při tom výjimečně.

Na to, jak dítě oznamuje, že něco bude, si asi budete chvíli zvykat. Určitě se vám stane,
že na zakňourání nezareagujete a dojde vám to až zpětně. Nebo budete na mrskající se dítě
s úsměvem hledět tak dlouho, dokud se nepokadí. To jsou běžné věci. Nejsme supermani
a důležité je neříkat si, jak jsme to zase pěkně zkazili. Účelem BKM není psychicky se totálně vyčerpat. Berte to s úsměvm. A řiďte se intuicí. Máte silný pocit, že se mrňousovi chce, i když nevíte proč, signál nedal a čůral před pěti minutama? Určitě ho zkuste dát nad nočník znovu.

První týdny jsou celkem jednoduché. Jenže. Po zdárně překonaném úvodním období přichází první opravdu výrazné zádrhely. Jsou o něčem jiném, než že jsme se zrovna teď nad nočníkem nestrefili. Říká se tomu bojkot.DSC01528

Nebo jinak – prostě není čas. Začíná to,
když se miminko naučí používat ruce. Už nejde
o nekontrolovatelné máchání, umí něco držet. Veškerá pozornost se přesouvá k procvičování a zdokonalování nově nabyté schopnosti a taky snaze nacpat si všechno do pusy. Že se při tom pomočí trápí fakt jenom vás. Přesto ještě občas nějaký signál dítě vyšle, takže hurá, nočník je pořád docela
v provozu. A čacování je stále celkem spolehlivé.

Velice brzy ale následuje větší oříšek. Jakmile se mrňous naučí otáčet na břicho, máte
na dlouhou dobu po srandě. U nás to bylo umocněno i tím, že jsme dost cestovali, a venku nejsem tak důsledná. Potom se děcko naučí podávat si věci, pak zase chytat se za nohy. Pořád něco nového. A nočník se najednou nechytá  vůbec. Sice po jídle nebo po spánku pořád fungovat bude, ale tím to asi skončí. Nám čůral buď těsně před nočníkem, nebo hned po něm. Například ho dvě minuty držím nad nočníkem, on si při IMAG1440[1]tom řeší nějaké svoje věci, a jakmile ho položím, chytne
se za ťapky, zvedne zadek a načůrá si do ucha.
A tak pořád dokola. Po třech týdnech jsem pomalu poprvé ztrácla optimismus. To už si totiž do plenek začal pravidelně
i kadit. Do té doby se to stalo úplně výjimečně. Věděla jsem, že tohle období přijde a jako správná matka samozřejmě jeho priority chápala, tak se mi to vzdávat nechtělo.

Jak si tedy pomoci: pár dní nedělat nic jiného, než mimino zase pečlivě sledovat a pokusit
se nějak pochytat, co půjde. U nás to bylo během max dvou dnů, všimla jsem si nových signálů, nebo chování, které nějaké potřebě předchází a jedeme dál, než se zase jeho pozornost přesune jinam. Jako na houpačce, s tím je dobré počítat.

pár dalších postřehů

 • Doporučuju vyndavat dudlík, jinak ho budete lovit z nočníku.
 • Dítě se vám klidně některé dny ani na desátý pokus po sobě do nočníku nevyčůrá,
  a navíc mu to bude na rozdíl od vás úplně jedno.
 • Někdy může trvat i nějakou tu minutu, než ze sebe něco mrňous vypudí, i když se bude očividně snažit.
 • Zvukový signál dítěti říkejte, i když ho zrovna přistihnete, jak náhodou čůrá někde mimo.
  I když samozřejmě někdy z vás může vypadnou spíš něco jako Ježišmarja
  na deku neeee
  .
 • Nejlépe se prcek samozřejmě sleduje, když je nahatý. Navíc děti to mají strašně rády.
  To ovšem znamená, že počůrané bude všechno. Ochranné pomůcky ale najdete všude. Použít se dají sprchové závěsy, ručníky, prostěradla, doma toho najdete spoustu.
 • Určitě se na mimino nerozčilujte, když se nedaří. Ono to sice vypadá, že si z vás dělá srandu schválně, ale ten poťouchlý úsměv znamená spíš radost z vaší přítomnosti.
 • Já ho k tomu všemu pipiiii a e eeee ještě chválím, když se z něj něco do nočníku sype, abych to odlišila od toho, když je naopak zašpuntovaný.
 • Jak dlouho dítě nad nočníkem držet? Tak já ho většinou nechávám po poslední „akci“ ještě třeba minutu. Často se doprdí, nebo se vyčůrá a kadit začne až po delší chvilce.
 • Zřejmě zaregistrujete, že prckovi se v přidržené poloze v klubíčku kadí opravdu příjemně.
 • Na ven jsem si pořídila ve zverimexu malý skládací nočník. Je to původně cestovní miska pro psa. Stačí, když bude zachytávat jen hovínka, takže velikost jsem moc neřešila. Tuhle bych odhadla tak na kokršpaněla.
 • Pokud jste někdy moc líní a vědomě na signály nereagujete, máte na to plné právo. Lepší občas přehlídnout, než si to celé znechutit pocitem, že nemáte odpočinek…
 • Pár známých mi už řeklo, že nočníkují čistě jen na časování, protože signály nedostávají.
 • Lepší začít dříve, než později. Novorozenci signály dávají častěji, než párměsíční rozjívení prckové, kteří mají jiné starosti.
 • Někdy se vám bude dařit víc, jindy dáte mimčo nad nočník desetkrát a z toho devětkrát zbytečně. To se prostě stává, nic si z toho nedělejete.
 • Hlídejte, ať zvedáte mimino občas z leva, jindy z prava, ať je námaha na jeho i vaše tělo oboustranně vyvážená.
 • Jak s miminem zacházet si časem osaháte. Při držení nad nočníkem může mít zádíčka opřená o vaše předloktí nebo prsa. Nočník může stát na zemi, nebo ho přidržte kolenama. Dokud Matěj nedržel hlavičku, připadala sem si při manipulaci s ním jako neandrtálec, moc jemně mi to nešlo, padal mi do strany.
 • Používejte cit, selský rozum, veselý přístup
 • Článek

21_06_4 (6)   IMAG0389  25_06_14 (2)    zdenda DSCN9954

Pokud máte nějaké otázky, doporučení, jiné zkušenosti nebo jakýkoliv jiný postřeh, zase to sem klidně do komentáře napište.