České porodnictví patří ke světové špičce. Zní od českých porodníků. Není důvod nevěřit. No, já teda po prvním porodu znejistěla. Před druhým už se dlouho připravovala a víte co? České porodnictví je bída. Jeden z důvodů, jak to vidím já, tu popíšu.

V porodnici podepisuje žena mimo jiné Informovaný souhlas (dál jen IS). Většinou sestry nestihnou těhuli tento dokument dát k prostudování během měsíc trvajících těhotenských poraden a řada na to přijde až při příjmu k porodu. Někde dokonce tvrdí, že ho předem dát nesmí. Představte si svojí schopnost a chuť číst, vnímat a rozumět, správně interpretovat vesměs odborné informace z několika archů A4 papíru, když máte mozek někde v děloze a dělohu v křeči.

No, k ukázce. Tedy okomentuju můj Informovaný souhlas, který mi prozíravě dali v porodnici domů k prostudování včas. Je lehce proškrtaný, což značí, že svým podpisem uvedené postupy neschvaluji. Proč? Protože jsou jak ze středověku. Nereflektují už x let stará a stále platná doporučení WHO, FIGO (mezinárodní organizace gynekologie a porodnictví) a dalších organizací. Zdroj informací například tady (WHO – Care in normal birth). Případně všude po internetu.

Takto označený text mam přeškrtaný:

Při příjmu a dále přibližně každé 1-2 hodiny vyšetřením pochvou (dle potřeby i častěji), sledujeme otvírání porodních cest a postup hlavičky. Cílem je zjistit, zda porod probíhá pravidelně a zda není nějakým způsobem potřeba zasáhnout.
klik pro zvětšení

Potřeba zasáhnout je synonymem našeho porodnictví. Vychází z toho, že porod neprobíhá podle představ zdravotníků. Probíhá podle fyziologických možností rodícího se dítěte ve spolupráci s tělem matky, u nás ale nerodí žena, ale doktor. Porod sice postupuje, ale většinou pomaleji, než si doktor představuje. Pokud mu bude končit směna nebo má za hodinu naplánovaný císařský řez, hodí se lékaři porodit vás teď a nečekat. Některým ženám to vyhovuje, ale některým ne. Doktor může zvolit zásah v podobě dirupce (protržení) vaku blan, podání oxytocinu či další intervence. WHO a další nabádají k fyziologickému porodu možno bez zásahů. Umělým urychlováním je podle jejich poznatků dítě stresováno, ženy bývají více poraněny, podle studií se objevuje více komplikací vyžadujících další a složitější zásahy. Samozřejmě, někdy je zásah oprávněný, nicméně ve většině případů jde jen o nepotřebné urychlování. Vnitřní vyšetření je bolestivé, nepříjemné a neprovádí se sterilníma rukavicema. Rukavice tahají z papírové krabice.

Při příjmu, (...), pořizujeme každé 2 hodiny přibližně půlhodinový záznam srdeční činnosti plodu kardiografem, (...). V poslední části porodu, kdy je porod plně rozvinut a plod vystaven největšímu riziku je sledování ozev plodu kontinuální (stálé). Pro Vás to má tu nevýhodu, že během pořizování záznamu jste do určité míry omezena ve volném pohybu.

Všimněte si, že riziko je zmiňováno vždy a všude. Celý IS začíná výčtem komplikovaných porodů a popisu, kolik rozličných instrumentů na jejich řešení existuje. I úplně zdravým ženám bez jakéhokoliv problému během těhotenství se horem dolem cpe, že se komplikace očekávají. Kvůli tomu, že se občas vyskytnou zdravotní potíže, kterým vzhledem k různým fyzickým i psychickým předpokladům rodičů není možné se v porodnictví – vlastně ani nikde jinde – vyhnout, se paušalizuje.

Nadnárodní zdravotní organizace upozorňují, že pro fyziologický bezproblémový porod je důležitý volný pohyb ženy, změna poloh, kdykoliv žena potřebuje. Jinak se to dítě do toho tunelu prostě správně nenasouká, neprotočí se jím. Naštěstí jsou tu ale ruce lékaře připravené okamžitě zasáhnout a situaci, která mohla vzniknout i oním nedostatkem pohybu, vyřešit. Tolik k onomu omezení. Mimochodem, tipněte, na kolikáté místě seznamu dvanácti vhodných poloh pro porod je poloha na zádech s nohama nahoře? No není tam vůbec (zvýšený tlak na velké cévy v těle matky, zúžení porodních cest až o 30 %, zdaleka největší výskyt porodních poranění ženy, atd). Patří proto mezi nedoporučované (bod 8). U nás ovšem, světe divíš se? Většinou vyžadována. Vyhovuje lékařům, dobře tam vidí, dobře se jim zasahuje, stříhá, tahá, je možné mít připojený monitor. A opět, když dítě potažmo matka neumí z této výhodně pozice vytěžit víc než bezradné hekání, je tu naštěstí doktor. Připravený vždy pohotově zasáhnout, dítě ven hrdinně dostat, klidně vaxem. A pak prohlásit, že naše porodnictví je prostě top, protože přece dokážou zachránit kdejakou krizovku.

Porodní bolest je způsobena děložní činností a tlakem postupujícího plodu na měkké tkáně porodních cest. Tlumení těchto bolestí je samozřejmou součástí moderního porodnictví a používáme k němu i epidurální analgezii.

Ano. A tu šíleně inteligentní hlášku „nojo, porod bolí“ mají z nějakého mně skrytého důvodu čeští porodníci neustále připravenou a ve vhodnou chvíli ji budoucí matce vmetou do tváře.

A také

V některých případech je během porodu nutné podat léky na úpravu průběhu porodu. (...) Před každým podáním léků Vám důvod aplikace i účinky vždy vysvětlíme.

WHO opět odkazuje na studie, že podání epiduralu může prodloužit první dobu porodní. Ještě závažnější je pozorování, že při použití epiduralu se vyšuje riziko akutního císařského řezu. Je fakt, že epidural účinně tlumí porodní bolesti. Bohužel to tlumení může mít za následek zastavení děložní činnosti. Proti tomu je naštěstí možné podat oxytocin, další hojně užívaný medikament. Ten děložní činnost podporuje. To zvyšuje bolest. Ale nevadí, na tlumení bolestí vždycky něco mají… Podání epiduralu WHO doporučuje u komplikovaných porodů, u fyziologických to považuje za sporné.

Podání léků prý vždy vysvětlí – většinou nevysvětlí nic. Bylo by potřeba popsat důvod, účinky léku, možné nežádoucí účinky, případně alternativní léky, jejich účinnost, nežádoucí účinky. Než vám to odrecitují, porodíte. A pokud ne, která z rodiček má při lehce změněném stavu vědomí nebo pocitu že se zhroutí kapacitu na to to pobrat? Navíc na konci IS je věta, že vám lékař osobně vysvětlil vše, co je obsahem IS. Plně všemu rozumíte a zcela souhlasíte. Pod to se podepisujete.

Naší snahou je vést porod bez poranění a operačních zákroků. V závěru porodu někdy hrozí roztržení hráze. V takovém případě provádíme epiziotomii. Je to 2-5 cm velký postranní nástřih hráze, (...) který je po porodu ošetřen a blablabla...

Naší snahou je porod bez poranění a operačních zákroků. Jen vás rozstříhnem. To není operace, to není poranění? Hrozí natržení hráze, tak vám jí pro jistotu rovnou šmiknem. Závěry WHO: episiotomii provádět max v 10-15 % případů. Pokud je ohroženo dítě, důvod není možné lehké poranění ženy! Bilance u nás: přes 45% žen je nastřiženo (máme i porodnice se skóre až 80 %). Odůvodnění: předchází to poranění hráze. Musím to zopakovat: Poraním hráz, tím předcházím jejímu možnému poranění? Asi mi prostě něco uniká. Jo, podle statistik nástřih může způsobit daleko větší roztržení, ta porušená tkáň se dál rozpárá dost lehce. A vůbec, jestli chce pan doktor něco stříhat, ať si sáhne mezi svoje vlastní nohy.

... Po krátké době je novorozenec zabalen, označen jménem, ošetřen dětskou sestrou a přinesen k Vám na přiložení k prsu.

Ošetřen? Co se mu stalo?

Po 20-30 minutách odnáší dětská sestra novorozence na oddělení šestinedělí k observaci (sledování, jak se přizpůsobuje vnějšímu světu), která trvá 2 hodiny a je při ní provedeno komplexní ošetření a vyšetření lékařem. ...

Vrazí ho na dvě hodiny do inkubátoru, ne že ho dvě hodiny pozorují. Ošetření mj. znamená, že mu je podán vitamin K – někde injekčně, někde bez Vašeho vědomí. Respektive, podepsala jste Informovaný souhlas, takže vlastně s Vaším vědomím.

WHO: veškerá vyšetření novorozence je možné provést na těle matky. Dítě se nejlépe adaptuje na svět v náručí matky. Separace novorozence od matky není žádoucí. Atd. U nás jsou porodnice, kde dítě odnesou třeba na 12 hodin.

Pokud nejsou přítomny komplikace, podávají se po porodu pouze léky na stažení dělohy (uterotonika)...

Pokud nejsou přítomny komplikace, podáme vám léky?

...díky kterým se děloha lépe stáhne, snáze se odloučí placenta a omezí se krvácení po porodu.

Děloha se stáhne sama. Jen to trvá trochu déle, a který lékař má dneska čas? Placenta se odloučí také sama. U nás je běžná praxe, že se nenechá dotepat pupečník, což připravuje dítě o velkou dávku hormonů působících na posílení imunity, i o spoustu krve. Další běžná praxe je tzv. aktivní řízení III. doby porodní. Tzn. zmíněné podání léku (bývá to třeba opět oxytocin) a aktivní odlučování placenty – tahání za pupečník. To může mít za následek zvýšené krvácení, ale naštěstí proti tomu jste dostali léky, vzpomínáte?

Moc nečtu diskuse, ale když do nějaký zavítám, nechybí tam příspěvky o tom, jak sestry skákaly ženským na břicho. Upřímně, nedovedu si v reálu tuhle metodu představit, ale v praktikách porodnic podle zkušeností matek nechybí. Jmenuje se to Kristellerova exprese a patří mezi zakázané metody.

Závěr: Když lékař tvrdí, že máme jedno z nejlepších porodnictví, samozřejmě to opře o argument, že máme velmi nízkou novorozeneckou úmrtnost. Co už ale nezmíní je to, že máme suverénně jednu z nejvyšších úmrtností matek. Zdroje jsou zmíněny v této přednášce (Jak nerodí muži) v čase cca 1:01:17. Klidně si to ale pusťte celé. Vhodné i pro muže (já to dohledala jako argumentační video pro manžela, který by informace z úst nějaké ezo ženy lesany asi nepřijal). Do statistik v ČR jsou navíc započítávány jen děti s nižší porodní váhou, než v jiných zemích, což výsledná čísla nenápadně manipuluje ve prospěch našeho porodnictví.

No a než jsem článek dopsala, tak jsem porodila. A bohužel se ukázalo, že ani pořádná příprava nestačila. Doktorky cenily zuby i na jednoduchý požadavek fyziologického porodu pokud možno bez zásahu. Ty hádky (mezi kontrakcema) byly neskutečný. Svůj pocit práva se mnou a miminem svévolně zacházet bránili zuby nehty. Nedala jsem se, ale mohla jsem se nedat víc. Napíšu příště.