Pár odkazů, který považuju za zajímavý shlédnout/přečíst/prostudovat, pokud vás zajímá i jinej než mainstreamovej pohled na problematiku porodů (zdravotnictví), na výchovu dětí, vzdělávání.

 

Rozdíly mezi jednotlivejma porodnicema. To nejsou data, ke kterým se dostanete úplně lehce a bez boje, takže letošní nebo loňský čísla asi nemají :D.

Jaroslav Dušek a hosté o vzdělávání, alternativním vzdělávání, unschoolingu, dětech. Milý a úsměvný, poučný.

Přednáška Martina Nemravy plná statistik ohledně porodnictví v ČR. Vhodné i pro muže.

Co říkají statistiky o porodech, porodech doma, jsou správně interpretovány? Markéta Plívová „shrnuje živý svět do přehledných čísel a interpretuje živý svět za statistickými shrnutími…“

Vybavuju si jeden rozhovor s babičkou. Nechápala, že se zlobíme, že zaplatila svýmu doktorovi za nitě. Měla malou operaci na noze, která vyžadovala šití. Vždyť prý ten doktor je takové zlatíčko. Z úvodu stránek: „Srozumitelné a ucelené informace o právech pacientů a medicínském právu.“ Můžete tu také pokládat dotazy.

Jestli nevíte, jak se s dítětem dorozumět, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“, jak bez křiku a scén zvládnout situace, ve kterejch vás kolikrát svrbí ruka nebo se chce brečet, zkuste něco z Nevýchovy.

Úvod k příručce, kterou vydala Liga lidských práv: „..k pacientům je bohužel stále často přistupováno jako k nezpůsobilým jedincům, kteří nemají žádná práva a kteří se musí podrobit rozhodnutí autority lékaře.“ Věnují se tam i porodům.

Fakta, čísla, statistiky a významné studie světových organizací o předporodní, porodní a poporodní péči, uvádí stránka. Nevím, kdo je autorem webu, ale články jsou ozdrojované a informace v nich užitečné.

Praktický průvodce. Publikace Světové zdravotnické organizece z roku 1996. Tyto novinky nestihla většina českých porodnic ještě zaregistrovat. Dávám to jako ukázku toho, jaký má naše porodnictví zájem o modernozaci podle světových doporučení.  WHO samozřejmě vydala již řadu dalších publikací a návodů, některé uvádím níž. Asi je dost utopie doufat, že by si to pročetl nějaký „odborník“ z třeba přežské porodnice. Vše anglicky.

Mezinárodní organizace gynekologie a porodnictví. Bohužel i jejími závěry se v Čechách často odmítají řídit. Anglicky.

 

pár dalčích dokumentů k tématu normálního těhotenství/normálního porodu, péče o těhotnou/rodící ženu, novorozence.

 

Austrálie – anglicky

Další dokumenty WHO – aktuální, anglicky

Těhotenství, porod, péče o novorozence, opět WHO, anglicky, rok 2015.